Olet täällä: Pääsivu Lukeminen Materiaalit Ekapeli Kenelle Ekapeli on tarkoitettu?
Tehdyt toimenpiteet

Kenelle Ekapeli on tarkoitettu?

Ekapeli on tarkoitettu yli 6-vuotiaille lapsille, joilla on tarvetta harjoitella lukemisen perustaitoja. Ekapelistä on olemassa kolme suomenkielistä peliversiota (Ekapeli-Eskari, Ekapeli-Yksi ja Ekapeli-Sujuvuus ja yksi suomenruotsinkielinen peliversio (Ekapeli-SpelEtt).

 

Ekapelit sopivat hyvin myös vanhemmille oppilaille, joilla on lukutaidossa pulmia. Ekapeli on kehitetty auttamaan erityisesti niitä lapsia, joille lukemaan oppiminen on haastavaa.

 

Pelin avulla harjoittelemisesta voi olla erityisesti apua, jos lapsen suvussa on esiintynyt lukivaikeuksia tai lapsen kielen kehityksessä on ollut havaittavissa vaikeuksia. Peliä pelaamalla lapsi saa tehokasta lisäharjoitusta, jonka avulla lukutaidon kehittyminen muiden oppilaiden tahdissa voi helpottua.

 

Emme suosittele peliä alle 6-vuotiaille lapsille, koska meillä ei ole  tutkimustietoa pelin vaikutuksista nuorempiin lapsiin. Jos lapsi on valmis oppimaan lukemaan aikaisemmin, hän oppii taidon muutenkin eikä tarvitse siihen peliä.

 

Lapsen motivaation säilyminen Ekapelin pelaamiseen on hyvin tärkeää. Jos lapsi kyllästyy tai turhautuu, peli ei enää ole tehokas. Lapsen kannattaa antaa pelata lyhyitä pelikertoja (10-15 min) useamman kerran viikossa.

 

Pelaamista ja lapsen suhtautumista peliin kannattaa tarkkailla. Jos peli tuntuu lapsesta liian vaikealta ja hän turhautuu pelatessaan, suosittelemme, että pelaamisessa pidetään tauko ja pelaamista jatketaan vasta kun lapsella on valmius harjoitteluun. Esiopetuksen viimeisen vuoden kevät on otollisinta aikaa Ekapelillä harjoitteluun (Ekapeli-Eskari).

 
sivun alkuun