Olet täällä: Pääsivu Keskustelut Keskustelut Ekapelin tekninen tuki ekapelin jdk
ekapelin jdk
Discussion Icon ~ Janne Karhunen - maanantai 09. Marraskuuta 2009, 20.04

Moi,

Lapset haluaisivat kovasti pelata ekapeliä, mutta meillä ei taloudessa valitettavasti ole windows koneita. Tiedättekö saako tuon toimimaan jollain taikatempulla 64bit Ubuntu Karmicissa?

Vakiona tulevalla openJDK:lla demo toimii, mutta java net start pelit toteavat (javaws game.jnlp):
netx: Unexpected net.sourceforge.jnlp.ParseException: Invalid XML document syntax. at net.sourceforge.jnlp.Parser.getRootNode(Parser.java:1200)

Ladattava versio toimii, mutta näyttäisi kaatuilevan ajoittain.

Ubuntun sunin java-paketilla (java-6-sun-1.6.0.16) käynnistyy net start pelien download ja kaikki näyttää hyvälle, mutta peliä ei koskaan näy.


--
Janne

Discussion Icon ~ Ville Mönkkönen - tiistai 10. Marraskuuta 2009, 14.42

Hei Janne,
OpenJDK ei valitettavasti vielä tue kaikkia Javan ominaisuuksia mitä Ekapelin uudet versiot käyttävät. Jos ladattava versio tuntuu kaatuilevan, syy on luultavasti sen mukana tulevan java-version kaatuilusta. Ekapelin web-start versio toimii yleensä uudemmilla Sunin javakoneen versioilla.

Yksi asia mitä voit kokeilla on poistaa tai päivittää Ekapelin ladattavasta versiosta mukana tulevan javakoneen.

Viestiä per sivu
sivun alkuun